piątek, 17 lutego 2023

Jan Kowalczyk i Agnieszka z d. Kubicz - prapraprapraprapradziadkowie (III)

 

 Jan Kowalczyk (8), mój prapraprapraprapradziad, żył w latach 1725-1782 na terenie parafii dmenińskiej. Był synem Jana i Rozalii Kowalczyków. Ochrzczony 23 maja 1725 roku w Dziepułci, w parafii Dmenin. 

W księgach ślubnych w Dmeninie znajduje się informacja o ślubie Jana Kowalczyka z Agnieszką Kubicz (8.1) (ur. ok. 1720 - zm. w 1778 r. w Dmeninie) w październiku 1739 roku w Dmeninie. Świadkami byli Łucja Stefańczyk, Maciej Kowalczyk i Szymon Domagała. Jeśli chodzi tu o naszego Jana widzimy, że w momencie zawarcia ślubu ma tylko 14 lat, stąd w pierwszym momencie pojawia się wątpliwość, choć możliwa do przezwyciężenia, bowiem wówczas wiek 14 lat był uznawany za wiek dojrzałości i ślub w tym wieku nie był rzadkością. 

Ich starszym synem był Paweł, który w 1773 roku zawarł ślub w Dmeninie z Marianną Szymańską, córką Tomasza i Marianny. Świadkiem na ślubie był jego dziadek Piotr Kowalczyk i Andrzej Kubałka, kowal.


W 1756 roku w Dmeninie urodził mu się z żony Agnieszki, syn Tomasz Kowalczyk, mój praprapraprapradziad. Jan Kowalczyk zmarł w marcu 1782 roku w Dmeninie.


8.1 - Panieńskie nazwisko Agnieszki Kubicz znajduje się w grupie nazwisk pochodzących od kubła, naczynia do czerpania wody i innych płynów. Nazwisko w różnych formach w okolicy Dmenina pojawia się w XVIII wieku w okolicy (Kubica, Kubiczak, Kubek, Kubałka, Kubiczek, Kubacki) w parafiach Dobryszycach, Radomsku, Strzałkowie, Kodrębie i Chełmie. W XIX wieku nazwisko Kubicz trzydzieści kilka razy występuje w księgach parafialnych Dmenina. 

Pierwszą osobą związaną z Kowalczykami nosząca to nazwisko była Jadwiga Kubicz (Kubikowa) z Zakrzewa, która była matką chrzestną w 1737 r. u Katarzyny, córki Grzegorza i Katarzyny Kowalczyków z Łagiewnik  i w 1760 r.  u Jana,  syna Sebastiana i Marianny Kowalczyków w Dmeninie. Wydaje się, że mogła być blisko związana z Agnieszką Kubicz.

W tym czasie mieszkała w Dmeninie rodzina Andrzeja i Marianny Kubałków (różny zapis: Kubała, Gubałka, Gubała, Gubala). Andrzej był kowalem w Dmeninie i często był świadkiem na ślubach u Kowalczyków: na ślubie Pawła K. (1773), Piotra K. (1776), Bonawentury K. (1783) i  Krystyny Kowalczyk (1788). Można wyraźnie zauważyć, że aktywnie uczestniczył w życiu Kowalczyków. Będąc kowalem, mógł współpracować z Piotrem Kowalczykiem. Być może był to ojciec, brat lub bliski krewny Agnieszki. 

Agnieszka Kubicz, a właściwie jak brzmi zapis ślubny Kubiczanka z 1739 r., moja praprapraprapraprababka, to pierwszy zapis tego nazwiska w księgach Dmenina. Być może Agnieszka była spokrewniona także z Kazimierzem Kobickim, który w 1745 roku był chrzestnym u Dionizego, dziecka jej teścia Piotra Kowalczyka. Agnieszka Kowalczyk zmarła w lutym 1778 roku w Dmeninie.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pałac Izraela Poznańskiego w Łodzi

 

Kontakt

dariusz.j.zielonka@gmail.com